Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Zapalenie mieszków włosowych – objawy i leczenie

3 kwietnia 2023 Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych to dolegliwość, którą często bagatelizujemy. Jest o zakażenie bakteryjne, które może wystąpić w wyniku niewłaściwej pielęgnacji skóry lub ubrań. Warto stosować się do zasad higieny osobistej oraz dbać o swoje włosy i skórę. W tym artykule dowiesz się jak zapobiegać i leczyć te stany zapalne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest zapalenie mieszków włosowych i skąd się bierze,
  • jakie są objawy infekcji,
  • jak leczyć zakażenie.

Zobacz także: https://www.jaalergik.pl/schodzaca-skore-z-dloni/

Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych to stan zapalny skóry wokół mieszków włosowych. Mieszki włosowe są strukturami skórnymi, które produkują włosy. Zapalenie może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. Zmiany najczęściej pojawiają się na skórze głowy, szyi, pachach, w okolicach krocza i na nogach.

Przyczyną zapalenia mieszków włosowych jest najczęściej zakażenie bakteryjne, rzadziej grzybicze. Czynniki ryzyka obejmują:

  • brak odpowiedniej higieny skóry, 
  • zbyt ciasne ubrania i bielizna,
  • ciągłe tarcie skóry,
  • niski poziom odporności organizmu.

Zapalenie mieszków włosowych – objawy

Objawy mogą się różnić w zależności od przyczyny, jednak mogą obejmować:

  • czerwone krostki lub guzki – mogą być bolesne lub swędzące;
  • obrzęk – skóra wokół dotkniętego miejsca może być opuchnięta;
  • ból lub dyskomfort – może występować w miejscu zapalenia mieszków włosowych;
  • świąd – skóra wokół dotkniętego miejsca może być swędząca i piekąca;
  • łysienie – powtarzające się zapalenie mieszków włosowych może prowadzić do trwałego uszkodzenia mieszków włosowych, co w konsekwencji może powodować łysienie;
  • gorączka – w przypadku ciężkiego zapalenia;
  • odczyn ropny – w niektórych przypadkach zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego.

Zobacz także: https://www.jaalergik.pl/dlaczego-schodzi-skora-pod-stopami/

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Istnieją różne sposoby leczenia zapalenia mieszków włosowych, które można zastosować w zależności od przyczyny i nasilenia choroby.

Leczenie miejscowe

Można stosować kremy, maści i płyny zawierające antybiotyki lub sterydy. Leki te mają na celu zmniejszenie stanu zapalnego i pomagają w łagodzeniu objawów. Przykładem jest hydrokortyzon.

Leczenie ogólne

W przypadkach bardziej zaawansowanych, lekarz może zalecić leczenie doustne antybiotykami lub przeciwgrzybiczymi. Leki te działają wewnętrznie, zwalczając infekcję lub grzybicę.

Higiena osobista

Zachowanie odpowiedniej higieny osobistej jest kluczowe w zapobieganiu i leczeniu zapalenia mieszków włosowych. Regularne mycie skóry z zastosowaniem antybakteryjnego mydła lub żelu pod prysznicem, korzystanie z ręczników osobistych oraz zmiana ubrań i bielizny częściej niż zwykle może pomóc w ograniczeniu infekcji.

Unikanie szorstkich ubrań

Noszenie szorstkich materiałów, takich jak wełna, może podrażnić zapalony obszar i pogorszyć stan. Zaleca się noszenie miękkiej, przewiewnej odzieży, która nie będzie drażnić skóry.

Usunięcie owłosienia

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić usuwanie owłosienia z zainfekowanych obszarów. W przypadkach, gdy dolegliwości są spowodowane wrastającymi włosami, usunięcie ich może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i bólu.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać diagnozę i odpowiednie leczenie. W przypadku poważniejszych stanów lub infekcji lekarz może zalecić hospitalizację i podanie leków dożylnie.

Podsumowanie

Zapalenie mieszków włosowych to stan zapalny skóry, który występuje wokół cebulek włosowych. Objawia się jako obrzęk, zaczerwienienie, ból oraz swędzenie. Częstymi przyczynami są zakażenia bakteryjne lub grzybicze. Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków, leków przeciwzapalnych oraz na utrzymaniu higieny skóry.

Redakcja jaalergik.pl

Zajmujemy się tematyką o zdrowiu, diecie i alergiach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Air track 6m - zalety i zastosowanie
Czym jest propolis - na co pomaga
wybór cateringu dietetycznego

Jesteś zainteresowany reklamą?

wybór cateringu dietetycznego