Strona główna
Alergia
Tutaj jesteś

Uczulenie na nikiel – objawy

14 lipca 2023 Uczulenie na nikiel

Uczulenie na nikiel jest coraz powszechniejsze w dzisiejszych czasach. Jest to jeden z najczęściej występujących metali i jest stosowany w wielu produktach codziennego użytku, takich jak biżuteria, klamki, zamki błyskawiczne, sprzęt elektroniczny i wiele innych. Ta alergia zalicza się do jednych z najczęściej występujących uczuleń na metal. Dowiedz się więcej na ten temat!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak objawia się uczulenie na nikiel,
  • jakie są przyczyny alergii,
  • jakie podjąć kroki, by nie doświadczać przykrych objawów.

Zobacz też: Atopowe zapalenie skóry – objawy i leczenie

Objawy uczulenia na nikiel

Objawy uczulenia na nikiel mogą wystąpić już po krótkim kontakcie z metalem. Wiele osób z tą alergią ma objawy skórne, takie jak zaczerwienienie, suchość, swędzenie i łuszczenie skóry. W cięższych przypadkach mogą pojawić się pęcherze, ropnie i bolesne zmiany skórne. Niektórzy pacjenci mogą mieć również objawy ogólnoustrojowe, takie jak bóle głowy, nudności, wymioty i gorączka.

Objawy mogą występować na miejscu, gdzie doszło do bezpośredniego kontaktu z metalem, ale również w innych miejscach na ciele, gdzie skóra jest wrażliwa. Często objawy pojawiają się na dłoniach, na szyi, na uszach oraz na brzuchu, w miejscu styku z metalową klamrą od paska.

Przyczyny uczulenia na nikiel

Alergia może wystąpić u każdej osoby, ale istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia objawów. Jednym z takich czynników jest częsty i długotrwały kontakt z metalem, który zwiększa ryzyko wrażliwości organizmu na nikiel. 

Czynnikiem ryzyka jest również wiek, ponieważ osoby starsze mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia alergii na nikiel.

Innym ważnym czynnikiem jest dziedziczność. Osoby, których rodzice lub dziadkowie mieli to uczulenie, są bardziej narażone na tę chorobę. Dodatkowo, osoby z innymi chorobami skórnymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, mają również zwiększone ryzyko wystąpienia alergii na nikiel. 

Kobiety są bardziej narażone niż mężczyźni, prawdopodobnie ze względu na częste noszenie biżuterii.

Warto zauważyć, że niektóre pokarmy zawierają nikiel – orzechy, kakao, kawa czy herbata. Spożycie dużej ilości tych produktów może prowadzić do zwiększenia wrażliwości na ten metal.

Leczenie uczulenia na nikiel

Najlepszym sposobem na zapobieganie alergii na nikiel jest unikanie kontaktu z metalem. W przypadku biżuterii, należy wybierać złoto, srebro, platyna, tytan lub szkło. Istnieją również specjalne powłoki, które można nałożyć na biżuterię wykonaną z niklu, aby zminimalizować kontakt skóry z metalem.

O tym fakcie należy pamiętać szczególnie przy nowych przekłuciach – uszu lub innych części ciała. Zdecydowanie trzeba udać się do specjalisty. Piercer, w przeciwieństwie do kosmetyczki, wykonuje przekłucia w bezpieczny sposób, a przede wszystkim używa tytanu, który nie jest uczulający. Popularna stal chirurgiczna zawiera różne ilości niklu, dlatego należy zawsze upewniać się, z jakiego materiału wykonany jest kolczyk.

W przypadku objawów uczulenia, należy skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem. Po konsultacji mogą zostać przepisane leki przeciwhistaminowe lub kortykosteroidy, które pomogą złagodzić objawy alergii. W przypadkach ciężkich, lekarz może zalecić leczenie immunosupresyjne lub fototerapię.

Podsumowanie

Uczulenie na nikiel jest częstą chorobą, która może prowadzić do poważnych powikłań, jeśli nie zostanie w porę zdiagnozowana i leczona. Najlepszym sposobem na zapobieganie uczuleniu na nikiel jest unikanie kontaktu z metalem. W przypadku objawów uczulenia na nikiel, należy skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem.

Zobacz także: https://www.jaalergik.pl/alergia-kontaktowa-objawy/

Redakcja jaalergik.pl

Zajmujemy się tematyką o zdrowiu, diecie i alergiach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

czym smarować uczulenie
Domowe sposoby na uczulenie skórne
babcine sposoby na alergię

Jesteś zainteresowany reklamą?

babcine sposoby na alergię