Strona główna
Alergia
Tutaj jesteś

Uczulenie na słońce – czym się charakteryzuje?

14 lipca 2023 Uczulenie na słońce

Uczulenie na słońce jest rzadką, ale niezwykle dokuczliwą chorobą skóry, która jest wywoływana przez ekspozycję na promienie słoneczne. Schorzenie jest znane również jako reakcja fototoksyczna lub reakcja fotoalergiczna i może manifestować się w różnych postaciach, takich jak wysypki, świąd skóry i obrzęk. Dowiedz się więcej na temat uczulenia na słońce!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny alergii na słońce,
  • jak rozpoznać objawy,
  • kiedy konsultować się z lekarzem.

Zobacz także: Czym są testy alergologiczne?

Uczulenie na słońce – przyczyny

Alergia na słońce jest wynikiem nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na promienie UV, które są emitowane przez słońce. U osoby chorej, promienie UV prowadzą do uwolnienia substancji chemicznych w skórze, takich jak histaminy, które wywołują objawy uczulenia. 

Nieznane są dokładne przyczyny tej choroby, ale wiadomo, że czynniki genetyczne i środowiskowe odgrywają w niej rolę. Szacuje się, że dotyka ona około 10-20% populacji w krajach o umiarkowanym klimacie, a częstość jej występowania zwiększa się w regionach o wysokim nasłonecznieniu.

Alergia na słońce – objawy

Objawy alergii na słońce zwykle pojawiają się po kilku godzinach ekspozycji na słońce i mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni. Reakcje mogą obejmować wysypki, krosty, zaczerwienienie skóry, pieczenie i obrzęk. W cięższych przypadkach, uczulenie na słońce może powodować pojawianie się bolących pęcherzy, odczynów zapalnych skóry oraz utrudnienie normalnego funkcjonowania pacjenta.

Rodzaje alergii

W niektórych przypadkach nawet krótkotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne może wywołać przykre objawy. Wśród najczęstszych form reakcji na światło słoneczne wymienić można:

  • świąd słoneczny – jest formą dziedziczną. Występuje u osób pochodzenia Indian amerykańskich. Objawy są bardziej nasilone i często występują już w okresie dziecięcym;
  • pokrzywka słoneczna – ten rodzaj alergii powoduje powstanie pokrzywki na ciele. Najczęściej pojawia się u młodych kobiet;
  • erupcja fotoalergiczna – reakcja skórna jest spowodowana reakcją promieni słonecznych na składniki, które zostały użyte w kremie SPF, kosmetykach czy lekach. Popularne medykamenty, które mogą powodować uczulenie, to: antybiotyki, ibuprofen, leki moczopędne i na wysokie ciśnienie.

Zobacz także: https://www.jaalergik.pl/pokrzywka-czym-smarowac/

Jak leczyć uczulenie na słońce?

Leczenie alergii na słońce zwykle polega na unikaniu ekspozycji na słońce w godzinach największego nasilenia promieniowania UV, czyli w godzinach od 10:00 do 16:00, stosowaniu kremów z filtrem o wysokim SPF oraz zakrywaniu ciała odpowiednim ubraniem.

W przypadku cięższych objawów, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów, a także fototerapię, która polega na kontrolowanym naświetlaniu skóry promieniowaniem UV o określonej długości fali.

Należy pamiętać, że alergia na słońce jest chorobą, która może powodować poważne komplikacje, jeśli nie jest odpowiednio leczona. W przypadku wystąpienia objawów alergii na słońce, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i zaleci farmakoterapię.

Podsumowanie

Alergia na słońce jest bardzo rzadką chorobą. Wywołana jest nadmierną reakcją skóry na promienie UV. Można jej uniknąć poprzez stosowanie odpowiedniej ochrony przed słońcem i leczyć stosując odpowiednie leki po konsultacji u lekarza.

Redakcja jaalergik.pl

Zajmujemy się tematyką o zdrowiu, diecie i alergiach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

czym smarować uczulenie
Domowe sposoby na uczulenie skórne
babcine sposoby na alergię

Jesteś zainteresowany reklamą?

babcine sposoby na alergię