Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak wygląda badanie w gabinecie okulistycznym?

10 października 2023 badanie w gabinecie okulistycznym


Czy wiesz, jakie badania czekają Cię u okulisty? Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu diagnostyka stała się szybka i bezbolesna. Podczas wizyty czeka Cię między innymi test na daltonizm – skuteczną metodą na sprawdzenie, jak pacjent radzi sobie z rozpoznawaniem kolorów jest wykorzystanie tablic ishihary.

Badanie wzroku – czy jest się czego obawiać?

Każdy dobry gabinet lekarski powinien być wyposażony w zaawansowany unit okulistyczny. Jest to kompleksowe stanowisko do sprawdzania refrakcji i diagnostyki wzroku. Pacjent siada w wygodnym fotelu, a specjalista przystępuje do badania. Unit okulistyczny umożliwia podłączenie wielu urządzeń stosowanych w trakcie diagnostyki, co skraca czas wizyty do niezbędnego minimum. Lekarz ma dostęp do panelu, który umożliwia sterowanie narzędziami okulistycznymi wchodzącymi w skład unitu. Mechanizacja procesu umożliwia wyjątkową precyzję – badanie wzroku jest szybkie i komfortowe, dlatego pacjent nie powinien obawiać się wizyty w gabinecie specjalisty.

Jak wyglądają tablice ishihary?

Wykonanie testu ishihary to jedna z najprostszych metod diagnozowania daltonizmu. Celem tego badania jest sprawdzenie, czy pacjent prawidłowo rozpoznaje kolory. Aktualnie tablice ishihary można spotkać w wielu gabinetach okulistycznych, a lekarze powszechnie z nich korzystają. Proste narzędzie stanowi podstawowe wyposażenie gabinetów, w których pracują specjaliści z dziedziny medycyny pracy.

Podczas badania daltonizmu wykorzystuje się komplet 14, 24 lub 36 tablic. Specjalista decyduje, na którym wariancie będzie pracować. Wszystkie tablice mają kształt koła, wewnątrz którego znajdują się kolorowe, okrągłe kropki o różnej średnicy. Centralna część obrazka przedstawia pewną cyfrę. Zadaniem pacjenta jest odnalezienie tej liczby. Zdrowa osoba bez problemu rozszyfruje tablice, jednak ludzie cierpiący na daltonizm mają z tym poważny problem – kolory na obrazkach różnią się od siebie. Dzięki temu okulista może łatwo zdiagnozować zaburzenia widzenia barw.

Badanie wzroku przy pomocy tablic ishihary

Wykorzystanie tablic ishihary zdecydowanie ułatwia rozpoznanie daltonizmu. To narzędzie pozwala skutecznie określić rodzaj ślepoty barw. Test pomoże zdiagnozować:

  • Protanopię – pacjent nie rozróżnia koloru czerwonego lub myli go z zielonym.

  • Deuteranopię – badany nie rozpoznaje barwy zielonej lub myli ją z czerwoną.

Czasem pacjenci starają się odgadywać liczby podane na tablicach, jednak podobieństwo obrazków sprawia, że trudno nauczyć się każdego z nich na pamięć – dzięki temu badanie z wykorzystaniem tablic ishihary jest skuteczne i wiarygodne.

Materiał zewnętrzny

Redakcja jaalergik.pl

Zajmujemy się tematyką o zdrowiu, diecie i alergiach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Air track 6m - zalety i zastosowanie
Czym jest propolis - na co pomaga
wybór cateringu dietetycznego

Jesteś zainteresowany reklamą?

wybór cateringu dietetycznego