Strona główna
Alergia
Tutaj jesteś

Co wiesz o alergii na słońce?

26 lipca 2023 alergia na słońce

Aby cieszyć się słońcem, należy korzystać z kąpieli słonecznych z umiarem, tak aby nie uszkodzić skóry i odpowiednio ją chronić. Jaki jest sposób na ochronę skóry przed słońcem i jak uniknąć alergii? Przeczytaj i sprawdź co zrobić, gdy dostaniesz uczulenia na słońce.

Czym jest uczulenie na słońce?

Uczuleniem na słońce nazywamy nieprawidłową reakcję na słońce, która objawia się najczęściej jako pęcherzyki lub rumień na całym ciele lub na wybranych jego partiach. Odczuwa się wtedy duże swędzenie i wysypka może się nasilać na słońcu. Zdarza się i tak, że wysypka występuje po raz pierwszy, gdy skóra ma styczność z większym słońcem, czyli wiosną. Można zażywać wtedy leki antyhistaminowe, ale najważniejsze to chronić skórę przed słońcem. Jeśli się opalamy, to bezwględnie trzeba smarować skórę kremem z wysokim filtrem. Każdego roku, w wiosennych i letnich miesiącach, należy skórę stopniowo przyzwyczajać, tak aby nie było potem problemów z uczuleniem. Nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe może być bardzo uciążliwa i skutecznie zepsuć urlop. Opalenizna to piękna ozdoba, ale nie można z nią przesadzać, bo nadmierna ekspozycja na słońce, może powodować szybsze fotostarzenie się skóry, a także zwiększać podatność na alergię na słońce. 

Co jeszcze wiadomo o alergii na słońce?

Może ona przybierać różne formy, takie jak osutki świetlne, pokrzywkę słoneczną i przewlekłe zmiany posłoneczne. Osutki świetlne dzielą się z kolei na świerzbiączkę letnią i opryszczkę ospówkowatą. Pierwsza postać jest lżejsza i polega głównie na różnego rodzaju swędzących zmianach, które umiejscawiają się głównie w miejscach odsłoniętych. Z kolei opryszczka to cięższa postać, przy której może pojawiać się gorączka, a potem nawet blizny. Niektóre składniki kosmetyków mogą nasilać takie uczulenie i jeśli skóra ma z nimi kontakt, a następnie jest wystawiana na słońce, to może to skutkować alergią. Jakie to składniki? To głównie alkohol, olejki eteryczne, środki przeciwbakteryjne, kwasy, barwniki, zioła i witamina A. To samo dotyczy leków, na przykład tych na serce, hormonalnych, przeciwzapalnych czy na depresję.

Kto jest bardziej podatny na uczulenie na słońce?

Jeśli wiesz już, czym jest alergia na słońce, to na pewno zastanawiasz się, kto jest w grupie największego ryzyka. Z pewnością są to osoby o bardzo jasnej karnacji, które mają małą odporność na słońce, a także te, które chorują na wybrane choroby skóry. Przykładem jest tutaj atopowe zapalenie skóry. Mimo wszystko, można zmniejszyć ryzyko występowania alergii, czyli wyrobić sobie pewne nawyki. Po pierwsze, zawsze należy stosować kremy z filtrem i unikać słońca w godzinach największego nasłonecznienia. Po drugie kontakt ze słońcem powinien być stopniowy i wydłużany każdego dnia, aby unikać ostrej reakcji na słońce. Trzeba także zwrócić uwagę na wymienione wcześniej substancje, które potencjalnie mogą wzmagać uczulenie na słońce. Urlop w miejscach, gdzie słońce jest bardzo mocne, może być ryzykowny, jeśli wcześniej nie przygotujemy skóry na słońce. Można to zrobić za pomocą stopniowego opalania się, a także przyjmowania beta karotenu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja jaalergik.pl

Zajmujemy się tematyką o zdrowiu, diecie i alergiach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

czym smarować uczulenie
Domowe sposoby na uczulenie skórne
babcine sposoby na alergię

Jesteś zainteresowany reklamą?

babcine sposoby na alergię