Strona główna
Alergia
Tutaj jesteś

Co oznaczają czerwone plamy po alkoholu – uczulenie na alkohol

15 sierpnia 2023 czerwone plamy po alkoholu

Czerwone plamy po alkoholu to dość powszechny problem, szczególnie u osób pochodzących z Azji Wschodniej. Często może być to objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie, czy nawet rak. W tym artykule dowiesz się, dlaczego po spożyciu alkoholu twarz staje się czerwona, jakie są związane z tym objawy oraz czym jest uczulenie na alkohol.

  • Przyczyna czerwonych plam po alkoholu
  • Przebarwienia po alkoholu, a inne schorzenia
  • Uczulenie na alkohol wśród Azjatów
  • Jak zapobiegać pojawieniu się przebarwień na skórze po alkoholu

Skąd się biorą czerwone plamy po alkoholu

Napoje alkoholowe zawierają substancję znaną jako etanol, który po spożyciu organizm rozkłada na inne substancje i metabolity w celu ich wydalenia. Jednym z tych metabolitów jest aldehyd octowy, który w większych ilościach może być toksyczny dla organizmu. Niektóre osoby mają problem z odpowiednim przetworzeniem wszystkich toksyn, co skutkuje odkładaniem się aldehydu octowego w organizmie.

Czerwone plamy po alkoholu pojawiają się w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych, które reagują na obecność toksyn w organizmie. U niektórych osób może to wystąpić nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu. W przypadku nagromadzenia dużej ilości aldehydu octowego mogą pojawić się objawy takie jak mdłości i szybkie bicie serca.

Czerwone plamy po alkoholu, a nadciśnienie

Badania wykazały, że osoby reagujące nietypowo na spożycie alkoholu często mają również inne problemy zdrowotne, takie jak nadciśnienie. Przeprowadzone w 2013 roku badanie na grupie Koreańczyków wykazało różnice w ciśnieniu krwi u mężczyzn, którzy doświadczali czerwienienia twarzy po spożyciu alkoholu. Osoby te, które często sięgały po alkohol i miały czerwone plamy na twarzy, częściej cierpiały na nadciśnienie.

Niektóre badania wskazują również na związek pomiędzy spożywaniem alkoholu a niektórymi rodzajami raka. Wysoki poziom aldehydu octowego może prowadzić do wzrostu komórek rakowych. Według badań przeprowadzonych w 2017 roku, mężczyźni, u których występowały czerwone plamy po spożyciu alkoholu, byli bardziej narażeni na rozwinięcie raka, zwłaszcza raka gardła.

Uczulenie na alkohol u Azjatów

Osoby pochodzące z Azji Wschodniej często źle tolerują alkohol z powodu genetycznych przyczyn. W ich organizmach występuje mutacja genu odpowiedzialnego za rozkład aldehydu octowego. Z tego powodu alkohol nie jest prawidłowo metabolizowany, co prowadzi do odkładania się aldehydu octowego i pojawiania się czerwonych plam na twarzy. Oprócz rumieńców, mogą wystąpić również inne objawy uboczne, takie jak drżenie rąk, mdłości czy bóle głowy. Warto zauważyć, że uczulenie na alkohol może dotknąć nie tylko osoby pochodzenia azjatyckiego.

Jak radzić sobie z czerwonymi plamami po alkoholu?

Jeżeli czerwone plamy po alkoholu są dla ciebie problemem, istnieją pewne sposoby, które mogą pomóc w zmniejszeniu tej reakcji. Oto kilka porad:

  • Unikaj spożywania dużej ilości alkoholu w krótkim czasie. Lepiej rozłożyć spożycie na dłuższy okres.
  • Wybieraj napoje o niższej zawartości alkoholu, takie jak piwo czy wino.
  • Przed spożyciem alkoholu zjedz coś, aby zmniejszyć wchłanianie alkoholu przez organizm.
  • Pij powoli i delektuj się smakiem alkoholu, unikaj szybkiego picia.

Warto również pamiętać, że czerwone plamy po alkoholu mogą być objawem uczulenia na alkohol, które może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Jeżeli masz wątpliwości lub doświadczasz innych niepokojących objawów po spożyciu alkoholu, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie

Czerwone plamy po alkoholu mogą być objawem uczulenia na alkohol. Wynika to z braku właściwego metabolizmu aldehydu octowego, który może odkładać się w organizmie i prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Osoby, które doświadczają czerwienienia twarzy po alkoholu, często mają również problemy z nadciśnieniem oraz są bardziej narażone na rozwinięcie niektórych rodzajów raka. W przypadku niepokojących objawów po spożyciu alkoholu zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który może udzielić fachowej porady i zaleceń.

Redakcja jaalergik.pl

Zajmujemy się tematyką o zdrowiu, diecie i alergiach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

czym smarować uczulenie
Domowe sposoby na uczulenie skórne
babcine sposoby na alergię

Jesteś zainteresowany reklamą?

babcine sposoby na alergię