Strona główna
Kosmetyki
Tutaj jesteś

Dlaczego warto wybierać bezpieczne kosmetyki do makijażu dla dzieci i jak to zrobić

15 sierpnia 2023 bezpieczne kosmetyki do makijażu dla dzieci

Makijaż dla dzieci, szczególnie w okresie karnawału, cieszy się dużą popularnością, jednak często towarzyszy mu krytyka i obawy dotyczące bezpieczeństwa. W 2017 roku magazyn konsumencki Ökotest przeprowadził badania, w których połowa testowanych produktów została oceniona jako „niezadowalająca”. Analizy przeprowadzone przez różne urzędy śledcze wykazały również obecność szkodliwych substancji w niektórych kosmetykach dziecięcych. Pomimo tych informacji, można znaleźć bezpieczne kosmetyki do makijażu dla dzieci. Poniżej znajdziesz wskazówki, którymi warto kierować się przy wyborze takich produktów.

 • Jak znaleźć bezpieczne kosmetyki do makijażu dla dzieci
 • Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy
 • Produkty uznane za bezpieczne

Jak znaleźć bezpieczne kosmetyki do makijażu dla dzieci

Oto kilka kryteriów, na które warto zwrócić uwagę, aby wybrać bezpieczne kosmetyki do makijażu dla dzieci:

 1. Unikaj szkodliwych substancji: Podczas analiz przeprowadzanych na kosmetykach dziecięcych wykryto różne szkodliwe substancje, takie jak ołów, nikiel, chrom oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Warto wybierać produkty, które zostały przetestowane i ocenione jako bezpieczne przez niezależne instytucje, takie jak Ökotest.
 2. Wybieraj kosmetyki naturalne: Kosmetyki na bazie ropy naftowej często zawierają zanieczyszczenia. Dlatego bezpieczne kosmetyki do makijażu dla dzieci powinny być oznaczone jako „naturalne”. Takie produkty są wolne od oleju mineralnego i barwników azowych. Certyfikaty, takie jak BDIH Controlled Natural Cosmetics, Natrue, Ecocert i Demeter, mogą być pomocne w identyfikacji tych kosmetyków.
 3. Testuj kosmetyki przed nałożeniem na twarz: Przed nałożeniem makijażu na twarz dziecka zaleca się przeprowadzenie testu na niewielkim obszarze skóry, na przykład na ramieniu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek reakcje, takie jak swędzenie lub zaczerwienienie, należy zrezygnować z używania danego produktu.
 4. Przygotuj skórę przed makijażem: Przed nałożeniem makijażu na bazie tłuszczu, warto zagruntować twarz dziecka tłustym kremem. Jeśli natomiast używamy makijażu rozpuszczalnego w wodzie, powinien być łatwy do usunięcia bez konieczności stosowania dodatkowych preparatów.
 5. Dokładne oczyszczanie po zabawie: Po zakończonej zabawie i zdjęciu makijażu, ważne jest dokładne oczyszczenie twarzy dziecka. W zależności od produktu do demakijażu, można użyć wody, łagodnego płynu myjącego lub tłustego produktu, zgodnie z zaleceniami producenta.

Zestaw do makijażu dla dzieci – polecane produkty

Oto przykładowe produkty, które określane są jakie bezpieczne kosmetyki do makijażu dla dzieci:

 1. Kredki do makijażu Jofrika Nature for Fun 5: Produkt ten został dobrze oceniony podczas testów przeprowadzonych przez Ökotest. Jest bezpieczny dla dzieci i nadaje się do malowania twarzy.
 2. Naturalny makijaż Livos Vida: Kolejny produkt, który uzyskał pozytywne wyniki w teście przeprowadzonym przez Ökotest. Jest wykonany z naturalnych składników i nie zawiera szkodliwych substancji.
 3. Produkty firmy Tibu Naturals: W ofercie znajdziesz m.in. hipoalergiczne farby do twarzy.

Podsumowanie

Makijaż dla dzieci może być bezpieczny i zabawny, o ile wybierzemy odpowiednie kosmetyki. Warto zwracać uwagę na skład produktów, unikać szkodliwych substancji, testować kosmetyki przed nałożeniem na twarz, przygotować skórę przed makijażem i dokładnie oczyścić twarz po zabawie. Dzięki temu możemy zapewnić naszym dzieciom bezpieczną i pełną kreatywności zabawę w malowanie twarzy.

Redakcja jaalergik.pl

Zajmujemy się tematyką o zdrowiu, diecie i alergiach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

bezpieczne kosmetyki do makijażu dla dzieci
jaki proszek do prania dla niemowląt
bezpieczne kosmetyki w ciąży

Jesteś zainteresowany reklamą?

bezpieczne kosmetyki w ciąży