Strona główna
Alergia
Tutaj jesteś

Alergia pokarmowa – objawy i leczenie

24 marca 2023 Alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa to zjawisko, które dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie. W Polsce odsetek osób cierpiących na tę przypadłość wynosi około 3-4 procent. Objawy alergii pokarmowej mogą być bardzo różnorodne i obejmować między innymi bóle brzucha, wymioty, swędzenie skóry, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Bez odpowiedniej diagnostyki i leczenia, alergia pokarmowa może prowadzić do poważnych powikłań. Dowiedz się, jakie są objawy tego schorzenia i co robić, aby uniknąć problemów z alergią pokarmową i cieszyć się zdrowym i smacznym jedzeniem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny uczuleń na pokarmy,
  • jak objawia się alergia pokarmowa,
  • jak wygląda leczenie i zapobieganie uczuleniom.

Przyczyny alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa to zespół objawów, które pojawiają się po spożyciu określonego składnika lub pokarmu w ilości tolerowanej przez osoby niealergiczne. Główną przyczyną alergii pokarmowych u wielu ludzi są uwarunkowania genetyczne. Szansa na wystąpienie alergii u dzieci, których rodzice są zdrowi, wynosi od 5 do 15%. W przypadku, gdy obaj rodzice mają alergię, szansa ta wzrasta nawet do 60-80%. Oprócz tego, istotną rolę odgrywają również czynniki środowiskowe, takie jak:

  • palenie papierosów
  • smog i zanieczyszczenia powietrza
  • nadmiar produktów wysokoprzetworzonych w diecie.

Zobacz także: https://www.jaalergik.pl/alergia-na-orzechy-objawy/

Objawy alergii pokarmowej

Symptomy nietolerancji pokarmowej różnią się i mogą wpłynąć na różne narządy w organizmie. Najpowszechniejszymi objawami nietolerancji pokarmowej są:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, nudności i wymioty
  • trudności z oddychaniem
  • katar
  • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego
  • zmiany skórne- wysypka alergiczna.

Najpoważniejszym skutkiem kontaktu z uczulającym pokarmem jest wstrząs anafilaktyczny, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Zobacz także: https://www.jaalergik.pl/alergia-na-mleko-objawy-przyczyny-i-skutki/

Zmiany skórne po kontakcie z alergenem

Większość przypadków nadwrażliwości pokarmowej przejawia się poprzez zmiany skórne, które stanowią blisko połowę wszystkich objawów. Charakteryzują się one dużą specyficznością i reakcja układu pojawia się niemal natychmiast po kontakcie z alergenami z żywności. Mogą przybierać postać różnego rodzaju wysypek alergicznych, grudek obrzękowych lub rumienia i towarzyszyć im uporczywy świąd. Ponadto, zmiany skórne spowodowane przez alergeny z danego pokarmu mogą przekształcić się w pęcherze pokrzywkowe o różnorodnych kształtach.

Leczenie alergii pokarmowej

Diagnostyka alergii pokarmowej opiera się na dwóch kluczowych punktach. Pierwszym jest dokładny wywiad z pacjentem przeprowadzony przez alergologa, który zwróci uwagę na szczegóły i zleci odpowiednie testy na alergie pokarmowe. 

W obecnej chwili nie ma jednej uniwersalnej kuracji na alergie pokarmowe, ale dostępnych jest kilka różnych metod terapii i zapobiegania objawom. Jednym z najpopularniejszych i najprostszych sposobów leczenia osób dorosłych jest stosowanie diety eliminacyjnej, opartej na wykluczeniu z codziennej diety produktów, które wywołują alergie. Taka restrykcyjna dieta niesie ze sobą ryzyko braku różnych składników odżywczych, dlatego przed jej wdrożeniem warto skonsultować się z lekarzem i dobierz odpowiednią suplementację.

Dla niemowląt i dzieci, które mają alergię na białka mleka krowiego, lekarze pediatrzy dobierają właściwe mleko modyfikowane lub mieszankę produktów zastępujących mleko. Należy unikać samodzielnego stosowania diety eliminacyjnej. 

Jak zapobiegać uczuleniom pokarmowym?

Najistotniejsza jest edukacja. Przedstawiamy kroki, które należy podjąć by zminimalizować ryzyko występowania alergii:

  • uważna lektura składu żywności- przeczytasz tam informacje o alergenach 
  • dokładne mycie rąk- unikniesz w ten sposób przenoszenia się alergenów na pozostałą żywność
  • nauczenie się rozpoznawania objawów- nie bagatelizuj nawet niewielkich zmian, gdyż wczesne wyłapanie reakcji może uratować życie.

Podsumowanie

Alergia pokarmowa to zjawisko, które dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie. Objawy alergii pokarmowej mogą być bardzo różnorodne i obejmować między innymi bóle brzucha, wymioty, wysypka alergiczna. Bez odpowiedniej diagnostyki i leczenia, alergia pokarmowa może prowadzić do tragicznych skutków. Nie ma jednej uniwersalnej kuracji na alergie pokarmowe, ale dostępnych jest kilka różnych metod terapii i zapobiegania objawom.

Redakcja jaalergik.pl

Zajmujemy się tematyką o zdrowiu, diecie i alergiach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

czym smarować uczulenie
Domowe sposoby na uczulenie skórne
babcine sposoby na alergię

Jesteś zainteresowany reklamą?

babcine sposoby na alergię