-
Jesteś tutaj:
- Strona główna
- Alergia na antybiotyki
Alergia na antybiotyki
Postępowanie w przypadku alergii na antybiotyk.
Niektórzy badacze wymieniają antybiotyki jako możliwą przyczynę wzrostu zachorowań na alergie i astmę, mimo tego, że opracowanie antybiotyków było krokiem naprzód w dziedzinie opieki zdrowotnej ubiegłego wieku. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że agresywne leczenie chorób mogło zmienić sposób naszych reakcji na alergeny. Zwiększone zużycie antybiotyków stało się przyczyną wzrostu liczby ludzi uczulonych na nie. Alergia na antybiotyki nie należy już do rzadkich zjawisk. Niektóre osoby już od dzieciństwa są niepotrzebnie faszerowane antybiotykami, co źle wpływa na ich organizm i w przyszłości może być przyczyną wystąpienia alergii na antybiotyk. Alergia na antybiotyki występuje często u osób atopowych.
Alergia na antybiotyk. Które antybiotyki uczulają?
Wśród alergii na leki, najwięcej reakcji uczuleniowych skierowana jest przeciwko antybiotykom z grupy chemicznej penicyliny, czyli ampicylinie, amoksycylinie, Augmentinie, oraz wszystkim antybiotykom znanym jako cefalosporyny. Związki te mają wspólne niektóre elementy struktury, ale w innych jej częściach całkowicie się różnią. Antybiotyki - pochodne sulfonamidów, takie jak Gantrisen, Bactrim lub Septra, znane są z łatwości wyzwalania alergii na antybiotyk. Czasami może wystąpić reakcja krzyżowa penicyliny i cefalosporynu (zwłaszcza I i II generacji).
Alergia na antybiotyki - objawy
Alergia na antybiotyki może być przyczyną wystąpienia:
- pokrzywki,
- rumienia,
- obrzęku naczyniowo-ruchowego,
- napadu astmy.
Alergia na antybiotyk powoduje następujące choroby:
- wstrząs anafilaktyczny - występuje zaraz po podaniu leku, stanoi stan zagrożenia życia,
- gorączka polekowa,
- choroba posurowicza,
- zapalenie nerek,
- zespół toczniowy,
- uszkodzenie układu krwiotwórczego.
Niektóre dzieci uznane za uczulone na penicylinę w rzeczywistości wcale nie są na nią wrażliwe. Dzieje się tak dlatego, że czasami u dzieci przyjmujących jeden z dwóch popularnych antybiotyków, amoksycylinę lub ampicylinę, powstaje drobna czerwona i nie swędząca wysypka. Okazuje się, że zdarza się to najczęściej wówczas, kidy dziecko choruje na infekcję wirusową. Lekarz powinien właściwie ocenić wysypkę, ponieważ w tym przpadku nie jest ona oznaką rzeczywistej alergii i nie trzeba eliminować antybiotyku z procesu leczenia dziecka.
Alergia na antybiotyk - postępowanie w przypadku reakcji alergicznej
Ponieważ alergia na antybiotyki może powodować wstrząs anafilaktyczny, potrzebna jest świadomość tego, że:
- objawy reakcji (pokrzywka, obrzęki) mogą się pojawiać i znikać przez kilkanaście godzin, dobę, a czasami nawet wiele tygodni.
- należy się zaopatrzyć w bransoletkę lub naszyjnik z informacją medyczną, zawierającą nazwę leku, na który dziecko jest uczulone. W przypadku nagłej interwencji pogotowia lekarze będą wiedzieli jakiego antybiotyku nie podawać.
- trzeba być zawsze zaopatrzonym w zestaw przeciwwstrząsowy, który zawiera epinefrynę.
Źródło: Allen J. Dozor, Kate Kelly: "Astma i alergia. Postępowanie z dziećmi."