-
Jesteś tutaj:
- Strona główna
- Alergie
- Alergia na pleśń
Alergia na pleśń
Alergia na pleśnie i grzyby
Pleśnie należą do alergenów występujących przede wszystkim w budynkach (pleśń zwana mącznikiem rzekomym) . Pleśń rośnie w miejscach ciepłych i wilgotnych. Najbardziej lubi łazienki, kabiny prysznicowe i piwnice. Pleśnie bytują również na zewnątrz - rosną w glebie, mokrych liściach. W wietrzne dni wiatr przenosi je na duże odległości, więc mogą się dostawać do naszych domów np. podczas wietrzenia. Alergia na pleśń (zarodniki pleśni) i grzyby dokucza w szczególności w domu, ale reakcja może wystąpić na zewnątrz.
Jak ograniczyć pleśń?
Jest kilka sposobów na to, by ograniczyć obecność pleśni w domu i w jego otoczeniu. Należy zminimalizować przecieki wody w obrębie domu. Poprzez stosowanie wybielaczy lub innych preparatów przeciwgrzybicznych, można usunąć grzyba z wilgotnych miejsc (łazienka, kuchnia, kabiny prysznicowe). Jednak niewielu ludzi może je stosować stale. W domu wilgotność powinna utrzymywać się poniżej 45 %.
Jeśli dokucza Ci alergia na pleśń, to trzeba zadbać o ograniczenie jej występowania w miejscu zamieszkania.
Piwnica
Piwnice okazują się często największym źródłem problemu. Jeśli przedostaje się do nich woda, to dochodzi do wzrostu pleśni. Należy się postarać, aby piwnice pozostały suche, czyli naprawić drobne przecieki i upewnić się czy fundamenty domu są mocne. Wszelkie pęknięcia fundamentów trzeba naprawić, ponieważ mogą prowadzić do przesączania się wody do wnętrza domu.
Korytarz
Jeśli korytarz umożliwia dostęp do instalacji sanitarnych, należy go skontrolować. Pleśnie uwielbiają ciemne, i wilgotne korytarze.
Toalety
Ulubione miejsce pleśni. Możemy ograniczyć jej występowanie poprzez zostawianie otwartych drzwi i od czasu do czasu pozostawianie włączonego światła. To pomoże w osuszaniu pomieszczenia.
Łazienka
Pleśń w łazienkach jest niemal wszechobecna, trzeba być więc ostrożnym. Może pomóc wentylator w łazience, ale najlepiej jest otwierać okno.
Pleśń w samochodzie
Alergia na pleśń może ujawnić się naste w samochodzie. Jeśli w podczas jazdy wyczuwamy lekki zapach pleśni tzn., że może się ona rozwijać w systemach wentylacyjnych. U alergików występują wtedy gwałtowne napady kichania.
Alergia na pleśń - wskazówki dla alergików
Nie powinno się wkładać do szafy wilgotnych ubrań czy butów. Najlepiej wywieszać ubrania na zewnątrz, by je przewietrzyć. Zmniejszy to skłonność do tworzenia się pleśni, jednak może to sprzyjać przenoszeniu znajdujących się na zewnątrz pyłków do wnętrza domu. Jeśli jesteśmy uczuleni na pyłki, ubranie powinno się wynosić do suszarni. Niestety pleśń uwielbia wilgotną ziemię, więc warto się zastanowić czy na prawdę chcemy mieć rośliny w domu. Jeśli jednak zdecydujemy się na kwiaty, to najlepiej trzymać je poza sypialnią.
Pleśń na zewnątrz domu to również problem. Ramy okien powinniśmy dobrze uszczelnić. Pleśń lubi rosnąć w rurach odpływowych i rynnach, więc należy je regularnie czyścić (co najmniej raz do roku).
Źródło: Artykuł powstał w oparciu o książkę Allena J. Dozora i Kate Kelly "Astma i alergia - postępowanie z dziećmi. Kompletny program, który ma pomóc dziecku w prowadzeniu pełnego i aktywnego życia", Poznań 2005.